Grecja co roku przyciąga miliony turystów – i to nie tylko ze względu na wymarzoną pogodę, zabytki, dzieła kultury, jedzenie czy przemiłych mieszkańców. Jednym z powodów tak licznych odwiedzin są niezwykłe plaże Grecji, z których to państwo słynie niemal na cały świat. Piaszczyste bądź kamieniste, zatłoczone bądź ustronne, o różnych kolorach piasku – tym wszystkim kuszą greckie plaże. Trudno wymienić wszystkie, gdyż niemal każda wyspa tego kraju ma co najmniej kilka wartych polecenia. Jednak są plaże Grecji, które co roku wygrywają rankingi popularności – i to zarówno wśród turystów, jak i autorów przewodników. Oto pięć najpiękniejszych plaż Grecji.

 1. Elafonisi, Kreta
  Niemal wszystkie rankingi na najpiękniejsze plaże Grecji wygrywa Elafonisi – plaża znajdująca się na wyspie o tej samej nazwie, tuż u wybrzeży Krety. Jej niezwykłość polega na tym, iż charakteryzuje się różowym piaskiem. Dodatkowo plaża ta słynie z występowania bardzo cennej przyrody, dzięki czemu została wpisana na listę Natura 2000,
 2. Myrtos, Kefalonia
  Plaża Myrtos (położona na wyspie Kefalonia) jest jedną z najczęściej fotografowanych plaż greckich. Charakteryzuje się zmienną kolorystyką wody (od turkusowej w dni bezwietrzne, poprzez błękitną podczas wiania wiatru, aż po czerwono – pomarańczowe podczas zachodów słońca), która przepięknie kontrastuje z białymi kamieniami, umiejscowionymi na brzegu plaży.
 3. Balos, Kreta
  Balos to druga z wysp położonych u wybrzeża Krety, która słynie ze swojego niezwykłego piękna. Jej niewątpliwe zalety to biały piasek, krystaliczna woda (mieniąca się wieloma odcieniami błękitu) oraz długość – plaża ciągnie się wzdłuż zatoki wieloma kilometrami. Dodatkowego uroku dodaje jej niesamowite położenie – można tu dotrzeć statkiem lub szutrową drogą o długości kilku kilometrów.
 4. Navagio, Zakyntos
  Plaża znana jest na całym świecie z powodu znajdującego się na niej wraku statku. Jednak to nie jedyna zaleta tej greckiej plaży. Warto ją odwiedzić chociażby ze względu na położenie – znajduje się u podnóża strzelistego klifu, który sprawia niesamowite wrażenie. Dodatkowo plaża słynie z białego piasku oraz czystych i spokojnych wód, umożliwiających bezpieczne pływanie oraz nurkowanie.
 5. Agios Prokopios, Naxos
  Plaża Agios Prokopios – położona zaledwie 5 kilometrów od miasta Naxos – uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż greckich. Jej największymi atutami jest złoty piasek oraz niezwykle czysta woda, charakteryzująca się barwą wyrazistego błękitu. Jest bardzo rozległa, co sprawia, iż pomimo swojej popularności, rzadko bywa zatłoczona. Jej dodatkową zaletą jest doskonała baza gastronomiczna oraz wielość ośrodków sportowych, umożliwiających uprawianie różnorodnych sportów wodnych.